Strona główna » Wpisy bloga » Sole i ich rola w diecie koni

Sole i ich rola w diecie koni

Dlaczego konie potrzebują soli i jaki jest związek między solami a pracą układu trawiennego ?

Znaczenie elektrolitów

Sole składają się z elektrolitów, takich jak sód, wapń i chlorek, których ciało potrzebuje do szeregu kluczowych procesów. Znaczenie właściwej ilości soli i równowagi elektrolitowej jest nie do przecenienia; elektrolity odpowiadają za bicie serca, skurcze mięśni, przesyłanie sygnałów między nerwami, pracę nerek i ruchy jelit. Ich brak lub nierównowaga może dotknąć jeden lub wszystkie z tych procesów.

Elektrolity są pobierane z solami w pożywieniu i w przypadku konia odpoczywającego tracone z moczem, pod kontrolą nerek, które ściśle regulują ich poziom we krwi. Jednakże podczas pracy znaczna masa mięśniowa konia generuje dużą dawkę ciepła, które musi zostać odprowadzone z organizmu, by uniknąć przegrzania. Produkowany pot zabieraja ciepło z ciała przez parowanie. Podczas intensywnego wysiłku koń może stracić do czterech galonów (ok. 15 litrów) potu na godzinę. W tych czterech galonach potu traci się do trzydziestu łyżeczek soli. Oznacza to istotny ubytek elektrolitów.

W obszernym badaniu koni startujących na różnych poziomach w zawodach cross country konie straciły przez pocenie między 2-6% masy ciała i do 20% zawartości elektrolitów we krwi. Musimy uzupełnić ten ubytek soli, by zapewnić właściwą regenerację po wysiłku i utrzymać zdrową kondycję konia. Niewielkie deficyty elektrolitów mogą wydłużyć regenerację, spowodować odwodnienie, sztywność mięśni i spowolnienie pracy jelit.

Uzupełnianie ubytku soli stymuluje również picie i nawadnianie ciała. Może się to wydawać dziwne, gdyż po sesji w siodle nie mamy raczej ochoty na butelkę słonej wody. Jednak zapotrzebowanie konia na wodę jest sterowane przez poziom soli we krwi. Podanie soli po wysiłku stymuluje pragnienie i prowadzi do lepszego nawodnienia w ciągu następnych 24 godzin.

W takim razie dlaczego po prostu nie dodać niewielkiej dawki elektrolitów do pokarmu po wysiłku? Dostępnych jest wiele produktów, które pozwalają kontrolować ilość soli spożytą przez konia. Jednak spożycie dużej ilości soli na raz może odciągnąć wodę ze ściany jelit i z krwioobiegu, w efekcie zwiększając odwodnienie, a nawet, jak pokazało jedno z badań, zwiększając prawdopodobieństwo owrzodzenia żołądka. Lepiej pozwolić koniowi samemu regulować spożycie soli; w końcu radziły sobie bez nas przez miliony lat! Dając koniowi lizawkę z wysokiej jakości soli wspierającej  funkcję jelit zapewniamy również dostęp do elektrolitów w razie potrzeby.

W jaki sposób elektrolity są powiązane z układem trawiennym?

Jelito grube: Ubytek elektrolitów może spowolnić pracę jelita, a każda zmiana potencjalnie wpływa na żyjącą w nim florę bakteryjną. Po części za pomocą takiego rozumowania weterynarze odkryli związek między wysiłkiem a zakłóceniem równowagi  jelitowej flory bakteryjnej. Niewielki brak równowagi może nie dawać oczywistych objawów, tym niemniej może to spowodować u konia ospałość lub irytację, zmniejszyć jego zdolność do trawienia błonnika, zwiększyć prawdopodobieństwo kolki lub ochwatu. Dlatego ważne jest wspomaganie dobrych bakterii i utrzymywanie układu pokarmowego w zdrowiu podczas wysiłku.

Żołądek: Sól stymuluje produkcję śliny. Ślina ma znaczenie nie tylko dla prawidłowego przeżuwania i połykania, ale pomaga również zobojętnić kwas żołądkowy redukując ryzyko powstania wrzodów. Faktem jest, że w obecnych warunkach hodowli w stajniach konie nie produkują wystarczającej ilości soli, gdyż nie spędzają całego dnia na zewnątrz, gdzie mogą jeść do woli. Ta zmiana przyczyniła się do wysokiego procentu wrzodów żołądka szczególnie wśród koni trzymanych w stajniach. Sól stymuluje ślinienie i picie bez dostarczania dodatkowych kalorii.

Widać więc, że uzupełnianie elektrolitów i dobra kondycja zdrowotna są ze sobą ściśle powiązane. Dostarczając wysokiej jakości sól dla zwierząt wraz z prebiotykiem wspomagającym funkcję jelit dbamy o oba te systemy – zapewniamy właściwą dawkę soli, nawodnienie organizmu i zdrowie ukladu trawiennego.

MENU